AB, Endüstrisinin Rekabet Gücünü Artırmak İstiyor

Aralık 17, 2022 - 07:29
 0  9
AB, Endüstrisinin Rekabet Gücünü Artırmak İstiyor

Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinin liderleri, birliğin yürütme organı olan AB Komisyonu'na kıtadaki yatırım koşullarını iyileştirecek; yüksek enerji fiyatları karşısında sektörün rekabet gücünü artıracak bir plan hazırlaması talimatını verdi. Brüksel'de düzenlenen AB Liderler Zirvesi'nin enerji ve ekonomi oturumlarının sonuçlanmasının ardından zirve sonuç bildirgesinin ilgili bölümleri kamuoyu ile paylaşıldı. Açıklamada liderler, AB enerji platformu ile ortak gaz alımlarının koordine edilmesi, üye ülkeler arasında sınır ötesi gaz alışverişinin kolaylaştırılması, yenilenebilir enerji yatırımlarının hızlandırılması ve "gaz tavan fiyatı" olarak bilinen bir piyasa düzeltme mekanizmasının kurulması konularında çabaların artacağını kaydetti. Aşırı yüksek olan doğal gaz fiyatlarına yönelik zamlar 19 Aralık'ta açıklandı.

Önümüzdeki kışa hazırlık olarak gaz depolarının doldurulması çalışmalarının önemine vurgu yapılan açıklamada, "2023-2024 kış döneminde doğal gaz arzının sağlanması için güvenilir ortaklarla uzun vadeli sözleşme müzakerelerinin hızlandırılması için çalışmalara hız veriliyor. Gaz talebi ile ortak alımı birleştirme mekanizması AB Enerji Platformu üzerinden devam etmelidir.” ifadesi kullanıldı. Açıklamada, AB gaz tanklarının doldurulması ve gaz talebinin azaltılması hedeflerinin yakından takip edileceğine işaret edildi.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Bilge Adam İnsanlar gelişimleri için yeniliğe ve yeni bilgilere ihtiyaç duyarlar. Yeni bilgiler insanların düşüncelerini, davranışlarını ve toplumlarını değiştirerek gelişimine katkı sağlar. Ayrıca yenilikler, insanların hayatını kolaylaştıran ve işlerini daha verimli hale getiren yeni teknolojik gelişmeler yaratmaktadır. Yeni bilgiler ve yenilikler insanların yaşamlarında önemli bir rol oynamakta ve insanların sürekli öğrenmelerine ve gelişmelerine katkıda bulunmaktadır.