ALES Sınavı Adaylarına Öneriler

ALES, tezli yüksek lisans yapmak isteyen ve akademik kadrolara yerleşmek isteyen herkesin hazırlaması gereken önemli ve kritik bir sınavdır.

Ağustos 8, 2023 - 17:04
Mayıs 2, 2024 - 17:57
 0  55
ALES Sınavı Adaylarına Öneriler

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı, Türkiye'de 81 ilde her yıl 3 kez yapılan bir sınavdır. Sözel ve sayısal olmak üzere iki testten oluşan 100 soru bulunmaktadır. Sınavın puan aralığı 50 ile 100 arasındadır. Yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim almak isteyen öğrenciler ile öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, okutman, çevirmen, uzman ve eğitim planlamacısı olarak atanmak isteyen herkes katılabilir.

ALES'e nasıl hazırlanmalısınız?


ALES, tezli yüksek lisans yapmak isteyen ve akademik kadrolara yerleşmek isteyen herkesin hazırlaması gereken bir sınavdır. Bu sınava hazırlanmanın en iyi yollarından biri ALES kitaplarından faydalanmaktır. ALES'e kitaplardan çalışırken sürekli, kolay ve uygulaması kolay bir çalışma programı hazırlamalısınız. Bu sayede psikolojik gerginlik yaşamadan çalışabilirsiniz. Seçeceğiniz ALES kitaplarının güncel müfredata uygun olması gerekmektedir. Bu konudaki ALES kitaplarına çeşitli kanallardan ulaşabilirsiniz.

Hangi puan türüne bakmalısınız?


Sınava girecek adayların ALES hazırlık kitaplarını seçerken ilk dikkat etmesi gereken şey puan türüdür. Adaylar, girmek istedikleri kurumun talep ettiği puan türüne göre çalışma stratejilerini belirlemelidir. Bu sayede hedefledikleri yerlere girmeleri daha kolay olacaktır. Sayısal puanlarla işe alım yapacak kurumlara girmek isteyenlerin sayısal konuları incelemesi gerekiyor. Sözlü puanla işe alım yapan kurumlara girmek isteyen adayların sözlü konulara da ağırlık vermesi gerekiyor. Kendi puan türünüz dışındaki soruları çözmeniz sınav sonuçlarını da olumlu etkileyecektir. Adayların ALES kitaplarını satın alırken dikkatli olmaları gerekmektedir.

Adayların dikkat etmesi gerekenler

ALES'e girecek adayların sınavda sorumlu olacakları konuları önceden belirlemeleri gerekmektedir. Bu sayede ders çalışırken ve sınav sırasında zorluk yaşamazlar. Bu amaçla konu incelenirken eksiklikler ve zayıf alanlar tespit edilmelidir. Adayların eksik buldukları konularda çok sayıda soru çözmeleri gerekmektedir. Böylece sınav büyük ölçüde kolaylaşacak ve adayın başarı oranı artacaktır. ALES'in sayısal kısmını alacaksanız sayısal konulara ağırlık vermelisiniz. Sözlü konulara bakarken kısa sorulara öncelik vererek zaman kaybetmekten kaçınmalısınız. İyi bir sonuç elde etmek ve sayısal konularda ilerleme kaydetmek önemlidir.

Lisansüstü eğitim giriş sınavı

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı paragraf sorularıyla sıklıkla karşılaşacağınız bir sınavdır. Paragraf sorularında başarılı olmak için okuduğunuzu doğru anlamalısınız. Aynı zamanda okuduklarınızı sorulan sorular doğrultusunda yorumlayabilmelisiniz. Aynı şekilde paragraf sorularını çözerken de olabildiğince hızlı olmalısınız. Paragraf sorularını hızlı ve doğru cevaplamanın yolu bol soru çözmekten geçer. Sözlü ve eşit ağırlıklı bölümler arasında seçim yapmak istiyorsanız bu sorulara odaklanmalısınız.

Örneğin asal çarpanlar, doğal sayılar, problemler, kümeler bunlardan bazılarıdır. Adaylar geometride üçgen, çokgen, açı ve daire gibi konularda sorularla karşılaşacaklardır. Sınavda ayrıca tablolar, grafik yorumlama, morfoloji ve sayısal mantık konularında da sorular sorulur. Bu nedenle sınava çalışırken tüm konulardaki eksikliklerine odaklanmaları gerekiyor. Açıklamalar, çözümlü testler ve test çözerken kullanabileceğiniz soruların yer aldığı çeşitli ALES kitaplarına Alternatifkitap.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

EXENONLINE E-ticaret danışmanlığı olarak 360 derece dijital pazarlama çözümlerimiz ve SEO çalışmalarımızla işletmenizin başarı eksenini oluşturuyoruz.