ALES Sınavına Katılacak Adaylara Tavsiyeler

ALES, tezli yüksek lisans yapmak ve akademik kadrolara yerleşmek isteyen herkesin mutlaka girmesi gereken bir sınavdır. Sınava hazırlık için ALES kitaplarını iyi kullanmak gerekir.

Ağustos 8, 2023 - 17:04
Şubat 12, 2024 - 13:18
 0  47
ALES Sınavına Katılacak Adaylara Tavsiyeler

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı, Türkiye’de her sene 81 ilde ve 3 kez düzenlenen bir sınavdır. Sözel ve sayısal olmak üzere iki testten oluşan sınav, 100 soru içerir. Sınavın puan aralığı 50 ile 100 arasındadır. ALES’e, yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim almak isteyen öğrencilerle, öğretim görevlisi, araştırma görevlisi, okutman, çevirici, uzman ve eğitim-öğretim planlamacısı olarak atanmak isteyen herkes katılabilir.

ALES’e Nasıl Hazırlanmalısınız?

 ALES, tezli yüksek lisans yapmak ve akademik kadrolara yerleşmek isteyen herkesin mutlaka hazırlanması gereken bir sınavdır. Bu sınava hazırlanmanın en iyi yollarından biri ALES kitaplarından faydalanmaktır. ALES’e kitaplardan çalışırken, devamlılığı olan, kolay ve uygulayabileceğiniz bir çalışma programı hazırlamalısınız. Böylece psikolojik olarak zorlanmadan çalışabilirsiniz. Seçeceğiniz ALES kitapları güncel bilgiler içermeli ve son müfredata uygun olmalı. Bu doğrultuda ihtiyacınız olan ALES kitaplarını çeşitli kanallardan edinebilirsiniz.

ALES’e Hazırlık Kitaplarını Seçerken Hangi Puan Türüne Bakmalısınız?

 Sınava girecek adayların ALES’e hazırlık kitaplarını seçerken ilk göz önünde bulundurmaları gereken şey puan türüdür. Adaylar çalışma stratejilerini, girmek istedikleri kurumun talep ettiği puan türüne göre belirlemelidir. Bu sayede hedefledikleri yerlere girmeleri kolaylaşacaktır. Sayısal puan ile alım yapacak kurumlara girmek isteyenler sayısal konulara çalışmalıdır. Yine bu şekilde sözel puan ile alım yapan kurumlara girmek isteyen adaylar da sözel konulara ağırlık vermelidir. Adayların kendi puan türünün dışındaki soruları çözmeleri de sınav sonuçlarını olumlu yönde etkileyecektir. Sınava girecek adaylar, ALES kitaplarını temin ederken bunlara dikkat etmeli.

ALES’e Girecek Adayların Dikkat Etmesi Gerekenler

ALES’e girecek olan adayların, sınavda sorumlu oldukları konuları önceden tespit etmeleri gerekir. Bu şekilde, çalışırken ve sınav esnasında zorluk yaşamazlar. Bunun için konu çalışırken eksikler ve zayıf kalınan konular belirlenmelidir. Adayların eksik olduklarını tespit ettikleri konularda çok sayıda soru çözmeleri gerekir. Böylece sınav büyük ölçüde kolaylaşacak ve adayın başarı oranı artacaktır.

ALES’in sayısal kısmından sınava girecekseniz sayısal konulara ağırlık vererek çalışmalısınız. Sözel konulara bakarken kısa sorulara öncelik vermeli, böylelikle vakit kaybetmekten kaçınmalısınız. İyi bir sonuç elde etmek ve sayısal konularda ilerleme kaydetmek önemlidir. Başarılı olmak istiyorsanız farklı kaynaklardan, çeşitli ALES kitaplarından faydalanmalısınız. Bu şekilde farklı soru tiplerine aşina olursunuz. Bu çalışma şekli sınavdaki başarı oranınızı arttıracaktır.

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş sınavı, paragraf sorularıyla sıkça karşılaşacağınız bir sınavdır. Paragraf sorularında başarılı olabilmek için okuduğunuzu doğru şekilde anlamalısınız. Aynı zamanda okuduklarınızı, sorulan sorular doğrultusunda yorumlayabilmelisiniz. Yine aynı şekilde paragraf sorularını çözerken olabildiğince hızlı olmalısınız. Paragraf sorularını hızlı ve doğru bir şekilde yanıtlamanın yolu ise bol bol soru çözmekten geçer. 

Eğer sözel ve eşit ağırlık bölümlerinden tercih yapmak istiyorsanız, bu sorulara ağırlık vermelisiniz. Paragraf sorularında yer alan konulardan bazıları anlam bozukluğu, akışı bozan cümle, paragraf bölme, cümle yerleştirme, olumlu ve olumsuz cümle, ana düşüncedir. Paragrafta soru türlerini tanımak ve çeşitli sorular çözmek için ise ALES kitapları uygun ve verimli kaynaklardır.

ALES sayısal bölümünde adaylara matematikle ilgili temel konular sorulur. Örneğin asal çarpanlar, doğal sayılar, problemler, kümeler bunlardan bazılarıdır. Adaylar geometride üçgenler, çokgenler, açılar, çember gibi konulardan sorularla karşılaşacaklardır. Sınavda tablo, grafik yorumlama, şekil bilgisi, sayısal mantık konularından da sorular sorulmakta. Dolayısıyla adaylar ALES kitapları ile sınava çalışırken tüm konular arasında eksik olduklarına ağırlık vermelidir.

Sınav konularına çalışırken ve test çözerken faydalanabileceğiniz, konu anlatımlı, çözümlü testlerin ve çıkmış soruların olduğu çeşitli ALES kitaplarına alternatifkitap.com adresi üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

EXENONLINE E-ticaret danışmanlığı olarak 360 derece dijital pazarlama çözümlerimiz ve SEO çalışmalarımızla işletmenizin başarı eksenini oluşturuyoruz.