Antep Baklavasının Lezzet Sırları

Antep baklavası Türk mutfağının en bilinen lezzetlerinden biridir. Fıstıklı fıstıklı baklava ve diğer baklava çeşitlerinin lezzetinin anahtarı olan bazı değişmez noktalar vardır.

Eylül 14, 2023 - 10:45
Şubat 12, 2024 - 13:30
 0  16
Antep Baklavasının Lezzet Sırları

Antep baklavası Türk mutfağının en bilinen lezzetlerinden biri. Gerek fıstıklı Antep baklavanın gerekse diğer baklava çeşitlerinin lezzetinin anahtarı olan değişmez bazı noktalar var. Siz de baklava yaparken ve alırken bunlara mutlaka dikkat etmelisiniz. Gelin bu lezzet sırlarını birlikte inceleyelim.

Hamur İçin Un Seçimi

Baklava çeşitleri arasında tercihiniz ne yönde olursa olsun ilk dikkat etmeniz gereken şey sert buğday unu kullanmaktır. İkinci olarak ise yumurtanın oda sıcaklığında olmasına dikkat etmelisiniz. Kullanmadan önce yumurtayı dolaptan çıkarmanız ve oda sıcaklığına getirmeniz gerekir. Böylece yufkalarınız yırtılmaz ve baklavanız çok daha lezzetli olur. Son olarak hamurunuzun kıtır kıtır olmasını istiyorsanız hamuru yoğururken bir yemek kaşığı kadar sirke veya limon suyu ilave edebilirsiniz.

Kıvam İçin Tuz

Ana maddesi hamur olan hemen tüm tatlı tariflerinde biraz tuz kullanılmakta. Çünkü tuz hamurun yayılmasını ve yapışmasını engeller. Tuz olmadan hamurun kendisini toparlaması hayli zordur. Bu yüzden tatlı hamurlarınızda ve baklava çeşitleri için açacağınız yufkalarda bir tutam tuzu unutmamalısınız.

Nişasta Olmazsa Olmaz

Baklava çeşitlerinden hangisi olursa olsun, çok katlı ve gevrek olması baklavanın vazgeçilemeyen özelliklerindendir. Hem baklava yufkalarının kolay açılması ve kurumaması hem de lezzeti için nişasta olmazsa olmazdır. Baklava yaparken açtığınız her yufka hamurunun üzerine mutlaka nişasta serpmelisiniz. 

Baklava yufkası için en doğru seçim taze ve ince buğday nişastasıdır. Ayrıca nişastanın erimemesi ve tozlu yapısını muhafaza etmesi de önemlidir. Bu sayede baklava çeşitleri daha lezzetli hale gelir. Bunun için yufkanızı serin, kuru ve güneş almayan bir ortamda açmaya özen göstermelisiniz. 

Yufkalar Arasına Tereyağı

Çıtır çıtır, ağızda dağılan bir baklavaya kim hayır diyebilir ki? Bunun için yapmanız gereken şey çok basit. Hazırladığınız baklava yufkalarını tepsiye dizerken her birini yağlamalısınız. Buradaki lezzet sırrı ise tereyağı eridikten sonra yanmamasına dikkat ederek 4-5 dakika daha kaynatmak. İnce açılmış yufkalar tereyağı ile buluşup fırında kızardığında istediğiniz gevrekliği elde edersiniz. 

Lezzetin Anahtarı İç Malzeme

Sıra geldi baklavaya dokuyu ve asıl lezzetini veren iç malzemelere. Birçok baklava çeşidi olduğunu biliyoruz. Bunları fındıklı, cevizli ve fıstıklı Antep baklava olarak ele alabiliriz. Baklavanızı dolduracağınız malzemeyi alırken özellikle taze yemişler seçmelisiniz. Hamurunuz ne kadar iyi olursa olsun iç malzemeniz bayat olursa o tat baklavanıza geçer ve baklava lezzetini kaybeder. 

Son Dokunuş: Şerbet

Hamurunuzu ve iç malzemelerinizi buluşturup fırına verdikten sonra sıra şerbete gelir. Baklavaya tadını verecek olan şerbet baklavanızın kıvamını da belirler. Eğer çıtır çıtır bir baklava istiyorsanız soğuyan baklava dilimleri üzerine sıcak şerbet dökmelisiniz. Fakat eğer yumuşak bir baklava tercih ediyorsanız yapmanız gereken şey fırından çıkan baklava üzerine ılık şerbet dökmektir. 

Şerbetle ilgili diğer bir ayrıntı da şerbetin yoğunluğudur. Eğer baklavanız kalın bir yufkadan yapıldıysa şerbetin kıvamı koyu olmalı. Aksi halde tatlınız hamur olur. Ancak ince bir baklava hamurunuz varsa orta yoğunlukta bir şerbet daha uygun olacaktır.

Çelebioğulları ile Baklava Çeşitleri

Evde baklava yapmak için vakit bulamıyorsanız lezzet sırlarına dikkat ederek özenle yapılmış baklavalar için Çelebioğulları’nı tercih edebilirsiniz. İnternetten baklava siparişi denildiğinde akla ilk gelen adreslerden biri olan Çelebioğulları’nda farklı damak zevklerine uygun baklava çeşitleri mevcut. Glutensiz baklava da dahil farklı çeşitlerde baklava ve yöresel lezzetler için celebiogullari.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. 

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

EXENONLINE E-ticaret danışmanlığı olarak 360 derece dijital pazarlama çözümlerimiz ve SEO çalışmalarımızla işletmenizin başarı eksenini oluşturuyoruz.