Fıstıklı Baklava Nasıl Servis Edilir?

Fıstıklı baklava ülkemizde en çok tüketilen geleneksel lezzetlerimizden biri. Tarifi ve yapım şekli yöreden yöreye değiştiği gibi servis şekilleri de farklı olabiliyor.

Kasım 16, 2023 - 09:29
Şubat 12, 2024 - 07:44
 0  45
Fıstıklı Baklava Nasıl Servis Edilir?

Fıstıklı baklava ülkemizde en çok tüketilen geleneksel lezzetlerden biridir. Tarifi ve hazırlanış şekli bölgeden bölgeye farklılık gösterebildiği gibi, servis şekli de farklılık gösterebilmektedir. Fıstıklı baklavaya lezzet katacak leziz sunum önerilerini mutlaka izleyin.

Toz Antep fıstığı ile süsleme


Antep fıstığının fıstıklı baklavanın vazgeçilmez bir parçası olduğunu biliyoruz. Fıstıklı baklava, adını ve lezzetini "yeşil altın" olarak da adlandırılan bu fındıktan alır. İçini kullandıkça toz fıstıkla süsleyerek servis edebilirsiniz.

Dondurmalı fıstıklı baklava


Komşusu Maraş dondurması, Antep'ten gelen fıstıklı baklava lezzetine çok yakışıyor. Baklavanın yanında kesme Maraş dondurması ile kendinize veya misafirlerinize harika bir sunum hazırlayabilirsiniz. Farklı tatlar denemeyi seviyorsanız arzunuza göre diğer dondurma çeşitleriyle birlikte servis edebilirsiniz. Yaz aylarında serinletici dondurmayı sade olarak servis etmek, kışın ise baklavanızı servis etmeden önce ısıtmak da bir seçenektir.

Baklavanın lezzetini kaymak ile artırın

Kaymak hemen hemen tüm şerbetli tatlılara uygun bir alternatiftir. Baklava yaparken içlerine kaymak katabileceğiniz gibi fıstıklı baklavanın yanında veya üstüne de servis edebilirsiniz. Daha da tatlı olmasını isterseniz bal, fıstık ya da ceviz ile birlikte çeşitli baklava çeşitleriyle de servis edebilirsiniz.

Sütlü mevsim meyveleri

Fıstıklı baklavaya eşlik edecek bir diğer seçenek ise süt ve mevsim meyveleridir. Çoğunlukla kat kat olarak servis edildiği bilinse de fıstıklı baklavanın yanına çok yakışan servis seçenekleri arasında yer alıyor. Baklavanın şekerli tadını asitliği daha yüksek olan yeşil elma ve mandalina gibi mayhoş meyvelerle dengeleyebilirsiniz. Tatlı ve ekşinin birleşimini sütle harmanlayıp damağınızda hoş bir tat elde edebilirsiniz.

Baklava ve ayran ikilisi

Ayrandan bahsetmeden baklavadan bahsetmek mümkün değil. Ayran ve baklava birbirine zıt gibi görünse de birbirini dengeleyen lezzetlerdir. Ayranın tuzlu ve ferahlatıcı etkisiyle baklavanın şekerli tadını kırmak mümkün. Şerbetli tatlıları sindirmekte zorluk çekiyorsanız bu seçenek baklava yemenizi kolaylaştıracak bir porsiyon önerisidir.

Çay veya Kahve ile servis edilir

Çay ve kahve hem günlük hayatımızın hem de konukseverlik sunumlarımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Baklavanın ön planda olduğu sade bir sunum tarzı isteyebilirsiniz. Yani iki dilim baklavanın yanında bir bardak çay ikram etmek yeterli olacaktır. Baklavanızı şekersiz veya az şekerli kahve ile de servis edebilirsiniz.

Baklava nasıl yenir?

Gördüğünüz gibi baklavaya farklı bir boyut katacak pek çok lezzetli servis ve sunum şekli var. Ancak hangisini seçerseniz seçin baklavadan daha çok keyif almanızı sağlayacak bir yöntem var. Yani baklava yemeden önce bir bardak su içmek baklavanın lezzetinden daha fazla keyif almanızı sağlar. Yapmanız gereken ikinci şey ise baklavanın tabanını damağınıza değecek şekilde tüketmektir. Böylece ısırdığınızda şerbet baklavanın içine eşit şekilde dağılır. Ayrıca üstteki çıtır tabakanın çıtırlığını ve ağzınızda eridiğini daha iyi hissedeceksiniz.

Çelebioğulları baklava çeşitleri nelerdir?

Lezzetli servisler ve tatlı sunumlar yapabileceğiniz baklava çeşitleri için gönül rahatlığıyla alışveriş yapabileceğiniz bir yer arıyorsanız Çelebioğulları doğru adres. Baklava çeşitleri, taze kuruyemişler ve daha fazlası için celebiogullari.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Ödüllü baklavaları, sertifikalı ürünleri ve plaketli üretim standartlarına sahip Çelebioğulları'ndan güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

EXENONLINE E-ticaret danışmanlığı olarak 360 derece dijital pazarlama çözümlerimiz ve SEO çalışmalarımızla işletmenizin başarı eksenini oluşturuyoruz.