Fıstıklı Baklava Nasıl Servis Edilir?

Fıstıklı baklava ülkemizde en çok tüketilen geleneksel lezzetlerimizden biri. Tarifi ve yapım şekli yöreden yöreye değiştiği gibi servis şekilleri de farklı olabiliyor. İşte fıstıklı baklavanın tadına tat katmak için birbirinden nefis servis önerileri!

Kasım 16, 2023 - 09:29
Kasım 16, 2023 - 09:30
 0  7
Fıstıklı Baklava Nasıl Servis Edilir?
Web Haberleri

Fıstıklı baklava ülkemizde en çok tüketilen geleneksel lezzetlerimizden biri. Tarifi ve yapım şekli yöreden yöreye değiştiği gibi servis şekilleri de farklı olabiliyor. İşte fıstıklı baklavanın tadına tat katmak için birbirinden nefis servis önerileri!

Toz Antep Fıstık ile Süsleme

Antep baklavanın olmazsa olmazının Antep fıstığı olduğunu biliyoruz. Fıstıklı baklava hem ismini hem de lezzetini "yeşil altın" da denilen bu yemişten almıştır. İçinde kullandığınız gibi üzerini de toz fıstıkla süsleyerek servis edebilirsiniz. 

Dondurma Eşliğinde Fıstıklı Baklava

Antep'ten gelen fıstıklı baklava lezzetine komşusu Maraş dondurması iyi yakışır. İster kendinize ister misafirlerinize baklavanın yanında kesme Maraş dondurma ile harika bir sunum hazırlayabilirsiniz. 

Farklı tatlar denemeyi seviyorsanız arzunuza göre diğer dondurma çeşitleri ile de servis yapabilirsiniz. Yazın serinleten dondurmayı sade şekilde, kış aylarında ise baklavanızı servis öncesinde ısıtarak servis etmek de seçenekler arasında.

Kaymak ile Baklavanın Lezzetini Katlayın

Kaymak hemen bütün şerbetli tatlılara yakışan bir alternatiftir. Kaymağı ister baklava yaparken iç harcına ekleyebilir, isterseniz fıstıklı baklavanın yanına veya üzerine koyarak servis edebilirsiniz. Daha da tatlı olsun derseniz baklava çeşitleri yanında kaymağın üzerinde bir miktar bal ile fıstık veya ceviz eşliğinde de servis edebilirsiniz.

Süt ile Mevsim Meyveleri

Fıstıklı baklavaya serviste eşlik edecek diğer bir seçenek süt ile mevsim meyveleridir. Daha çok katmerle servis edildikleri bilinse de bunlar fıstıklı baklavanın yanına da çok yakışan servis seçenekleri arasında yer almakta. 

Özellikle yeşil elma, mandalina gibi asiditesi daha yüksek mayhoş meyvelerle baklavanın şekerli tadını dengeleyebilirsiniz. Sütle de tatlı ve ekşinin birleşimini harmanlamış ve damağınızda hoş bir tat elde etmiş olursunuz.

Baklava ve Ayran İkilisi

Baklava deyip de ayranı geçmek olmazdı tabii ki. Birbirilerine zıt görünseler de ayran ve baklava birbirini dengeleyen tatlardır. Baklavanın şekerli tadını ayranın tuzlu ve ferahlatıcı etkisiyle kırmanız mümkün. Özellikle şerbetli tatlıları sindirmekte zorlanıyorsanız bu seçenek baklava yemenizi kolaylaştıracak bir servis önerisidir. 

Çay veya Kahveyle Servis

Çay ve kahve hem günlük hayatımızın hem de misafirlik ikramlarımızın vazgeçilmezlerindendir. Sade ve baklavanın ön planda olduğu bir sunum şekli istiyor olabilirsiniz. Öyleyse iki dilim baklavanın yanına bir bardak çay ikram etmek yeterli olacaktır. Baklavanızı aynı şekilde şekersiz veya az şekerli bir kahve ile de servis edebilirsiniz. 

Baklava Nasıl Yenmeli?

Gördüğünüz gibi baklavaya farklı bir boyut kazandıracak birbirinden lezzetli servis ve sunum şekli mevcut. Bununla birlikte hangisini tercih ederseniz edin, baklava yerken tadını daha fazla alacağınız bir yöntem var. Şöyle ki baklava yemeden önce bir bardak su içmek baklavanın tadını daha fazla almanızı sağlar.

Yapmanız gereken ikinci şey ise baklavanın tabanını damağınıza gelecek şekilde tüketmektir. Böylece ısırdığınızda şerbet baklavanın içinde eşit olarak dağılır. Hem de üstteki çıtır tabakanın gevrekliğini ve ağızda dağılışını daha iyi hissedersiniz. 

Çelebioğulları Baklava Çeşitleri

Lezzetli servisler ve tatlı sunumlar yapabileceğiniz baklava çeşitleri için gönül rahatlığı ile alışveriş yapabileceğiniz bir yer arıyorsanız Çelebioğulları doğru adres. Çeşit çeşit baklavalar, taze kuruyemişler ve daha fazlası için celebiogullari.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Ödüllü baklavalara, sertifikalı ürünlere ve plaket alan üretim standartlarına sahip Çelebioğulları'ndan güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

EXENONLINE EXENONLINE, e-ticaret ve e-ihracat deneyiminin oluşturduğu butik bir e-ticaret ajansıdır.
SEO Doping