Lise Yardımcı Kitapları Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Lise ek kitapları, lise öğrencileri ve üniversite sınavına girecek adaylar için basılan kaynak kitaplardır. Bu kitaplardan hem derslerde hem de YKS sınavında başarıyı artırmak için yararlanılıyor.

Ağustos 31, 2023 - 09:04
Şubat 12, 2024 - 13:23
 0  19
Lise Yardımcı Kitapları Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Lise yardımcı kitapları, lise öğrencileri ve üniversite sınavına girecek adaylar için basılan kaynak kitaplarıdır. Bu kitaplar hem derslerde hem de YKS sınavında başarıları artırmak için kullanılır. Bunun yanı sıra öğretmenler tarafından da ders anlatımı ve örneklendirme amaçlı kullanılabilirler. Peki yardımcı lise kitaplarını seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Lise kaynak kitapları seçimi hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Lise Yardımcı Kitapları Nedir?

Öncelikle yardımcı lise kitaplarının ne olduğundan biraz bahsedelim. Üniversite sınavları için yayınevleri, kurumlar veya kişiler tarafından hazırlanan kitaplara lise yardımcı kitapları denir. Öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin dahi sıklıkla mevzubahis ettiği yardımcı kitaplar, sınav sürecinin olmazsa olmazı niteliğindedir. Bu kitaplar sayesinde öğrenciler sınavlarına çok daha verimli bir şekilde çalışıp derslerini tekrar ederler. Bu kitaplar genelde deneme, test, çözümlü soru bankaları ve konu anlatımı kitapları şeklinde basılmaktadır.

Yardımcı lise kitaplarının içerikleri 9, 10, 11 ve 12. sınıf öğrencileri için değişiklik gösterir. Ayrıca dil, sözel, eşit ağırlık ve sayısal bölümler özelinde de farklılaşırlar. Kurumsal olarak basılan yardımcı kitaplar genelde daha kapsamlıdır. Ancak birkaç öğretmenin ortak karar kıldığı yayınevleri veya şahıs basımı kitaplar özel noktalara değinebilir. Bu kitaplar öğretmenlerin kişisel tecrübeleri üzerinden öğrencilerin daha iyi anlayıp öğrenebileceği birçok verimli yöntemi kapsar.

Lise Yardımcı Kitap Seçiminde Dikkat Edilecekler

Yardımcı lise kitapları, YKS hazırlığı için öğrencilerin ve öğretmenlerin gözdesi olmaya devam etmekte. Ancak bu kitaplar genel olarak ne kadar faydalı olsalar da hepsi öğrencilere aynı katkıyı sağlayamayabiliyor. Bu sebeple lise yardımcı kitapların seçiminde dikkat edilecek birçok husus mevcut. Bunları sıralayacak olursak;

  • Yayınevinin veya yayıncının yardımcı lise kitabını bastıkları alanlarda tecrübeli olup olmadıklarını mutlaka araştırmak gerek. Bu sayede basım hatalı veya yanlış bilgi içeren kaynaklarla karşılaşmazsınız. 
  • Yardımcı kitapların kim veya kimler tarafından hazırlandığını ve satış kanallarını mutlaka incelemelisiniz. Böylelikle daha güvenilir bir alışveriş yaparsınız. 
  • Konuların güncel MEB müfredatına uygun olup olmadığına bakmak, eksik veya gereksiz çalışmaların önüne geçecektir.
  • İnternet üzerinden yardımcı lise kitabı satın almak istiyorsanız öncesinde kitaplar hakkındaki yorumları inceleyebilirsiniz. Bu sayede hem kitap hem de satış kanalı hakkında bilgi sahibi olursunuz. 
  • Öğrencilerin birbirlerine tavsiye ettikleri kaynakları seçmek bu bağlamda iyi bir yöntemdir. Kaynak kitap yorum ve tavsiyeleri bu süreçte önemli bir bilgi kaynağıdır. 
  • Fiyat konusunda karşılaştırma yapmak için online kanalları kullanabilirsiniz. Bu sayede en ucuz lise yardımcı kitapları daha kolay bulursunuz. Böylelikle bütçenizden tasarruf yapma imkanı elde edersiniz. 
  • Eğer ikinci el lise yardımcı kitapları almayı düşünüyorsanız kitapların kullanım durumlarını mutlaka incelemelisiniz. Üzeri çizik veya cevap anahtarı eksik kitaplar iyi bir seçim değildir. 
  • Kitabın dili ve zorluk derecesi de bu bağlamda önemli bir tercih nedenidir. Eğer kitap fazla karmaşık bir anlatıma sahipse öğrenciyi dersten soğutur. 
  • Video destekli yardımcı lise kitapları da tercihen iyi bir seçimdir. Bazı derslerde video destekli çalışmalar yapmak öğrencilerin sınav başarılarını olumlu yönde etkiler.

En Ucuz Lise Yardımcı Kitaplar Nereden Alınır?

Lise yardımcı kitapları kategorisinde pek çok yayınevinin pek çok ürünü mevcut. Bunlar arasında uygun fiyat avantajıyla dikkat çeken yayınevlerinin Karekök Yayınları, Okyanus Yayınları ve Esen Yayınları olduğunu söylememiz mümkün. Ayrıca Kafa Dengi Yayınları, Açı Yayınları, Data Yayınları gibi yayınevleri de en ucuz yardımcı lise kitapları konusunda geniş bir çeşitliliğe sahip. 

Bu yazımızı küçük bir hatırlatmayla tamamlamak istiyoruz. Hazırlık kitapları kategorisinde uzun yıllardır hizmet veren Alternatif Kitap, bütçenize en uygun lise yardımcı kitaplarına ulaşmanızı sağlıyor. Öğrencilerin yanı sıra öğretmenlerin de sıkça kullandığı pek çok hazırlık kitabını alternatifkitap.com adresinde en ucuz fiyatlara bulabilirsiniz. Ayrıca kampanya fırsatlarından da yararlanıp kitap alışverişlerinizi daha da ekonomik hale getirebilirsiniz. 

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

EXENONLINE E-ticaret danışmanlığı olarak 360 derece dijital pazarlama çözümlerimiz ve SEO çalışmalarımızla işletmenizin başarı eksenini oluşturuyoruz.