ÖABT Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

MEB öğretmenlik kadrolarına ilk kez atanacak adayları zorlu bir sınav süreci bekliyor. Bu süreçteki en önemli kaynaklar hiç şüphesiz ÖABT ek kitaplarıdır.

Ağustos 24, 2023 - 09:43
Şubat 12, 2024 - 13:22
 0  19
ÖABT Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

MEB öğretmen kadrolarına ilk kez atanacak adayların önünde zorlu bir sınav süreci var. Kısa adıyla ÖABT olarak ifade edilen Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi'nde adayların başarılı olmaları için sınava iyi hazırlanmaları şart. Sınav hazırlıklarına aylar öncesinden başlayan adaylar ÖABT'de daha iyi bir performans sergiliyor. Bu süreçte en önemli kaynakları ise şüphesiz ki ÖABT yardımcı kitaplarıdır. Bu yazımızda bu kitaplardan kısaca bahsedip adayların hazırlık süreçlerine katkı sağlayacak bazı tavsiyelerde bulunacağız.

ÖABT Yardımcı Kitapları Nelerdir?

ÖABT sınavına hazırlık için farklı yayınevleri veya eğitim kurumları tarafından hazırlanan kitaplara ÖABT yardımcı kitapları denir. Bu kitaplar türlerine göre konu anlatımlı, deneme sınavı veya soru bankası şeklinde olabilir. Bazı kitaplar tek bir alana yoğunlaşır. Bazıları ise tüm dersleri kapsayan kaynak kitapları şeklindedir. Ayrıca test kitapları, cep kitapları, çıkmış sorular kitapları da yardımcı kitaplar arasında yer alır. Bu kitapların her biri adayların sınava hazırlık süreçlerine katkı sağlar. 

Piyasada ÖABT yardımcı kitapları kategorisinde farklı birçok ürün bulmak mümkün. Tabii bunları satın almakla iş bitmiyor. Adayların bu kitapları nasıl kullanacaklarını da bilmeleri gerekmekte. Seviyeye uygun, adayın konu eksiklerini kapatan ve soru çözme hızını artıran kitaplar sınav başarısını olumlu yönde etkiliyor. 

ÖABT Sınavında Başarılı Olmak İçin Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Tüm ÖSYM sınavlarında olduğu gibi ÖABT sınavına hazırlık için de bazı konulara dikkat etmekte yarar var. Bunların neler olduğunu bilirseniz sınavda daha başarılı bir performans sergileyebilirsiniz. Genel olarak ifade edecek olursak; 

 • Sınava girecek adayların öncelikle hangi konulardan sorumlu olduklarını bilmeleri gerekir. Böylece adaylar etkili bir çalışma stratejisi için gerekli bilgilere sahip olurlar. 
 • Konular belirlendikten sonra iyi bir çalışma planı oluşturmak gerekir. Bu plana uygun şekilde çalışmak adayların başarı düzeyini artırır.
 • Çalışma planı oluşturduktan sonra adayların ÖABT yardımcı kitapları arasından doğru kaynakları seçmeleri gerekir. Her yayın çeşidi adaylar için uygun olmayabilir.
 • Adayların konu eksiklerini giderdikten sonra yeterince alıştırma yapmaları gerekir. Bu sayede bilgiler pekişir ve soru çözme hızı artar.
 • Hazırlık süreçlerinde adayların dikkat dağıtan şeylerden uzak durmaları gerekir. Özellikle cep telefonları ve akıllı cihazlar bunlar arasında en önemlileridir.
 • Adayların motivasyonlarını her daim yüksek tutmaları gerekir. Bunun için hedeflerini kendilerine sık sık hatırlatmaları oldukça faydalıdır.
 • Günlük kontrol listesi oluşturarak çalışmak hazırlık süreçlerine büyük katkı sağlar. Bu sayede hem çalışma programlarını daha kolay uygularlar hem de eksiklerini anlama imkanı kazanırlar.
 • Adayların sınava çalışırken hafızalarını canlı tutacak metotlar kullanmaları da oldukça faydalıdır. Böylece sınav esnasında bilgileri hatırlamaları kolaylaşır ve başarı oranları artar.
 • Daha iyi bir hazırlık süreci için anlatarak çalışmak iyi bir yöntemdir. Kişi anlatarak çalışırken hem konuyu tekrar etmiş hem de dinlemiş olur. Böylece bilgiyi daha iyi muhafaza eder.
 • Bilginin akılda kalıcı olmasını sağlayan bir diğer yöntem not tutmaktır. Nitekim not tutarak çalışmak bilginin pekişmesini sağlar. 
 • Sınav yaklaşırken adayların yeterince tekrar yapmaları ve bilgilerini tazelemeleri gerekir. Tekrar testleri ve deneme kitapları gibi ÖABT yardımcı kitapları ile adaylar bu dönemde daha iyi bir hazırlık süreci geçirir.
 • Piyasada ÖABT için farklı pek çok çeşit hazırlık kitabı vardır. Bunlar arasında doğru kaynağı seçmek hazırlık sürecini olumlu yönde etkiler.  

En İyi ÖABT Hazırlık Kitapları Hangileridir?

ÖABT sınavına hazırlanıyorsanız en iyi kaynak kitaplarını seçmekte zorluk çekebilirsiniz. Bu konuda gerçekten de geniş bir ürün çeşitliliği mevcut. Hazırlık kitapları denildiğinde akla ilk gelen adreslerden biri olan Alternatif Kitap en iyi ÖABT hazırlık kitapları konusunda geniş bir ürün çeşitliliğine sahip. İlgili kategoride birçok yayınevinin hazırlık kitaplarını bulabilirsiniz. Benim Hocam Yayınları, Data Yayıncılık, Nobel Sınav Yayınları gibi birçok yayınevinin en iyi ÖABT yardımcı kitapları alternatifkitap.com fırsatlarıyla sizleri bekliyor. 

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

EXENONLINE E-ticaret danışmanlığı olarak 360 derece dijital pazarlama çözümlerimiz ve SEO çalışmalarımızla işletmenizin başarı eksenini oluşturuyoruz.