Rafya Kırlent Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Doğal materyallerden yapılma ev dekorasyonları son zamanlarda çok ilgi görmeye başladı. Rafya kırlentler de bu trend aksesuarlar arasında yer alıyor. Bu yazımızda rafya kırlent çeşitleri hakkında bilmeniz gereken konuları sizler için kısaca ele alıyoruz. 

Ekim 23, 2023 - 13:27
Şubat 12, 2024 - 14:53
 0  35
Rafya Kırlent Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Doğal materyallerden yapılma ev dekorasyonları son zamanlarda çok ilgi görmeye başladı. Rafya kırlentler de bu trend aksesuarlar arasında yer alıyor. Hem rahatlıkları hem de estetik görünümleri ile rafya lifinden kırlentler oldukça kullanışlı. Fakat bu ürünlerle henüz tanışmamış olanlar rafya kırlent nedir ve nasıl kullanılır diye merak ediyor. Bu yazımızda rafya kırlent çeşitleri hakkında bilmeniz gereken konuları sizler için kısaca ele alıyoruz. 

Rafya Kırlent Nedir?

Kısaca ifade etmek gerekirse rafya lifinden üretilen kırlentlere rafya kırlent denir. Nitekim kırlentler, koltuk veya yatak üzerinde kullanılan bir yastık türüdür. Kırlent yastıklar genellikle buldan bezi, kadife veya saten gibi kumaşlardan üretilir. Oysa rafya, diğer materyallere oranla çok daha doğal bir malzemedir. Afrika ve Amerika’da yetişen iri bir palmiye türünün liflerinden oluşur. Bu lifler işlendikten sonra kurutulup el örgüsüyle şekil kazanır. 

Kırlent yapımında kullanılan rafyanın en önemli özelliği sağlıklı oluşudur. Nitekim rafya lifinden ürünler işleme, dokuma veya örme sürecinde hiçbir kimyasal maddeye maruz kalmaz. Bunun yanı sıra kendine has renkleri sayesinde sentetik boyalara veya koruyucu malzemelere de ihtiyaç duymazlar. Dolayısıyla rafya kırlentleri yaşam alanınızda kolayca ve güven içinde kullanabilirsiniz. 

Rafyadan Yapılma Kırlentlerin Genel Özellikleri Nelerdir?

Ev dekorasyon ürünleri arasında rafya kırlentlerin genel özellikleri önemli bir merak konusudur. Bu özellikler arasında ilk olarak doğallıkları dikkat çekmekte. Diğer materyallerden farklı olarak rafya kırlentler hiçbir sentetik malzeme barındırmamakta. Bir diğer özellikleri tasarımlarının tümüyle benzersiz olmasıdır. El yapımı rafya kırlent çeşitleri daima tek ve orijinaldir. Üstelik geniş bir çeşitliliğe sahiptir. Bu sayede istediğiniz stilde birçok ürün çeşidine kolayca ulaşabilirsiniz. 

Rafya kırlentler farklı dekorasyon stilleriyle uyum içindedir. Bu yüzden birçok dekorasyon stilinde bu ürünleri görmek mümkün. Kendine özgü dokuları sayesinde dekorasyon stiline derinlik katmaları da en önemli tercih nedenleri arasında. Hangi dekorasyon tarzını tercih ederseniz edin, tarzınızı daha şık ve zarif hale getirmek için rafya kırlentleri kullanmanız mümkün. Tarzınıza farklı bir hava katmak için tekli veya set şeklinde rafya kırlentler iyi bir seçim olabilir. 

Diğer taraftan, rafya kırlentlerin üretim şekilleri de önemli bir diğer özellikleridir. Günümüzde birçok rafya kırlent fermuarlı şekilde üretilmekte. Çift yön örgü de fermuar kadar önemli bir diğer özellikleri. Bununla birlikte rafya lifinden kırlentler saçak bırakılarak da örülebiliyor. Bu sayede daha özgür bir estetik stil ortaya çıkıyor. Lifin doğal renkleri ise tasarımın özgünlüğünü artırıyor.

Rafya Kırlent Çeşitleri Nelerdir?

Piyasada farklı modellerde birçok rafya kırlent çeşidi mevcut. Bunlar arasında en yaygın olanları kare, dikdörtgen ve yuvarlak rafya kırlentlerdir. Ayrıca desenli ve tek renk rafya kırlentlere de talep yüksek. Daha elegant stilde nakışlı rafya kırlentler öne çıkmakta. Bunların yanı sıra hayvan veya çiçek gibi farklı tasarımlara sahip rafya kırlentlerle de karşılaşmak mümkün. 

Rafya Kırlent Nerelerde Kullanılır?

Rafya kırlentleri birçok alanda kullanmak mümkün. Özellikle koltuk ve kanepeler rafya kırlentlerin en yaygın kullanım alanlarıdır. Ayrıca sandalyeler, yer döşekleri, hamaklar da rafya kırlentlerle en sık karşılaşabileceğimiz alanlardır. Örgü türüne ve kılıfına bağlı olarak yataklarda, hamaklarda veya yolculuklarda rafya kırlentlerin geniş bir kullanım alanı vardır. Ev dekorasyonunun yanı sıra otel ve konaklama tesislerinde de rafya kırlentleri sıkça görmek mümkün. 

Son yıllarda butik otel konseptinin yaygınlaşmasıyla birlikte rafya kırlentler bu tür işletmelerde daha fazla ilgi görmeye başladı. Butik otellerin yanı sıra pansiyonlarda da rafya lifli kırlent çeşitlerine ilgi yüksek. Bu işletmelerde yazlık veya tropik tasarımlar yaratmak için rafya kırlentlere talep yüksek düzeyde. Ayrıca plaj ve havuz kenarları, tekne ve yatlar, piknik ve kamp alanlarında da rafya kırlentleri sıkça görmek mümkün. 

Rafya Kırlent Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Her el işi örgü ürününde olduğu gibi rafya kırlent alırken de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Bunlardan ilki rafya lifinin kalitesidir. Eğer lif fazla koyu bir renkteyse ve dokunduğunuzda dökülüyorsa ya fazla kurutulmuş ya da eskimiştir. Bu ürünü almanız temizlik sorunlarının yanı sıra sağlık sorunlarına da yol açabilir. Bunun yanı sıra örgünün ne kadar iyi örüldüğü de önemlidir. Eğer düzgün örülmemiş bir kırlent seçerseniz açma, kopma veya desende bozulmalar olacaktır. 

Rafya kırlent alırken dikkat etmeniz gereken konulardan biri de dekorasyon stilinizdir. Tercih ettiğiniz dekorasyon stiline uygun kırlentler daha uyumlu bir görüntü yaratır. Bununla birlikte, tarzınıza uygun bir rafya kırlente ulaşmak için birden fazla mağaza gezmeniz gerekebilir. Bu yüzden rafya kırlentleri nerelerden kolay ve uygun fiyata bulabileceğinizi iyi araştırmalısınız. 

Rafya Lifinden Kırlentler Nereden Satın Alınır?

Rafya lifinden yapılma dekorasyon ürünlerini satın alabileceğiniz birçok satış kanalı mevcut. Örneğin perakende satış kanalları bunlar arasında en önemli olanlarından biridir. Eğer ürünleri yerinde inceleyerek alışveriş yapmayı tercih ediyorsanız bu kanalları kullanmanız mümkün. Bunun yanı sıra toptan satış kanallarında indirim fırsatlarından yararlanmayı da tercih edebilirsiniz. Günümüzde birçok pansiyon ve otel bu yöntemle alım gerçekleştirmekte. 

Ne var ki perakende alımlarda birçok mağaza gezmek ve ürünleri teker teker incelemek oldukça zahmetlidir. Ayrıca çeşitlilik ve stok konusunda da bazen imkanlar sınırlı olmakta. Bu gibi nedenlerle online satış kanalları daha iyi bir alternatiftir. Uygun fiyata rafya kırlentler satan online satış sitelerinde tarzınıza en uygun ürünleri en kolay şekilde bulmanız mümkün. 

Online kanallar üzerinden mobilya ve kırlent almayı düşünüyorsanız MyLamp ile mutlaka tanışmanızı tavsiye ederiz. Aydınlatma ve ev dekorasyonu alanında 60 yıllık bir başarı hikayesine sahip MyLamp’te tarzınıza en uygun rafya kırlent çeşitlerini bulabilirsiniz. Ayrıca el yapımı dekoratif pek çok ürün çeşidi için de mylamp.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. Bireysel müşterilerin yanı sıra kurumsal pazarın da en önemli tedarikçilerinden biri olan MyLamp’te her zevke uygun rattan, bambu, hazeran ve daha birçok kategoride dekorasyon ürünü mevcut.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

EXENONLINE E-ticaret danışmanlığı olarak 360 derece dijital pazarlama çözümlerimiz ve SEO çalışmalarımızla işletmenizin başarı eksenini oluşturuyoruz.