Rattan Sandalye Nedir ve Nerede Kullanılır?

Dekoratif sandalye çeşitlerinden biri olan rattan sandalyeler günlük hayatta karşılaşılan sandalye türlerindendir. Bu ürünler ev, bahçe ve teras dekorasyonu olarak tercih edilmektedir.

Kasım 2, 2023 - 09:46
Şubat 15, 2024 - 08:27
 0  8
Rattan Sandalye Nedir ve Nerede Kullanılır?

Dekoratif sandalye çeşitlerinden biri olan rattan sandalyeler günlük hayatımızda sıkça karşılaştığımız sandalye çeşitlerinden biridir. Ev dekorasyonunun yanı sıra bahçe ve teras dekorasyonunda da bu ürünler sıkça tercih ediliyor. Ayrıca konaklama tesisleri ve birçok işletmede de doğal rattan sandalye çeşitlerine ilgi yüksek. Fakat bu ürünlerle henüz tanışmamış olabilirsiniz. Rattan sandalyelerle ilgili merak ettiğiniz soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Rattan Sandalye Nedir?

Kısaca ifade etmek gerekirse rattan sandalye doğal veya sentetik malzemeden üretilen özel bir oturma aracıdır. Rattan dediğimizde aslında çoğunlukla doğal rattanı ifade etmiş oluruz. Bu hammadde, organik rattan sarmaşıklarından üretilir. Üstelik oldukça sert, dayanıklı ama işlemesi kolay bir materyaldir. Hasır dokuma tekniğiyle üretilen rattan sandalyenin hammaddesi, tırmanma özelliğine sahip bir palmiye türünün gövdesinin soyulmasıyla elde edilir. Oysa sentetik rattan bir plastik türüdür. Bu da ürünün doğal bir niteliğe sahip olmasını engeller.

Dekorasyon alanında rattan farklı pek çok objenin üretiminde kullanılmakta. Özel iskelet sistemi sayesinde rattan sandalyeler yüksek bir taşıma kapasitesine ulaşır. Dekorasyon alanında sağladığı en önemli avantaj ise mekana otantik bir görünüm kazandırmasıdır. Bu nedenle özellikle rustik ve bohem dekorasyon stillerinde rattan sandalyelere talep yüksektir.

Rattan sandalye çeşitlerinin en önemli tercih nedenlerinden biri de konforlu bir kullanım deneyimi sağlamasıdır. Bu özelliklerinden dolayı hemen her mekan için uygun bir rattan sandalye vardır. Evlerde oturma odası ve salonlar rattan sandalyelerin sıkça kullanıldığı alanlardır. Ayrıca balkon, bahçe ve teras gibi alanlarda da rattan sandalyelere rastlamak mümkün. Evlerin yanı sıra otel, pansiyon, konaklama tesisi ve pek çok işletmede de rattan sandalyelerle karşılaşmaktayız.

Rattan Sandalyelerin Avantajları Nelerdir?

Bohem, rustik, country gibi dekorasyon stillerinde çokça tercih edilen rattan sandalye çeşitlerinin bazı avantajları var. Bunlardan en önemlisi dayanıklı ve uzun ömürlü olmalarıdır. Genel kanaatin aksine organik rattan, sentetik rattandan çok daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Üstelik suya ve hava koşullarına karşı da daha dirençlidir. Organik bir malzeme olması bu tür şartlara daha iyi uyum sağlamasına yardımcı olur.

Rattan sandalye çeşitlerinin en önemli bir diğer avantajı hafif olmalarıdır. Bu sayede kolay taşınabilme özelliği kazanan rattan sandalyeleri mekanda hareket ettirmek kolaydır. En çok bu özelliklerinden dolayı bahçe veya teraslarda rattan koltuk ve sandalye çeşitleri sıkça tercih edilir. 

Dış mekanların yanı sıra iç mekanlar için de aynı durum geçerlidir. Eğer sirkülasyonun fazla olduğu bir ortamda yaşıyorsanız taşıma pratikliği açısından rattan sandalyeleri tercih edebilirsiniz. Dilerseniz doğal rattan çocuk sandalyesi çeşitlerini de bu bağlamda değerlendirebilirsiniz. Hem böylelikle çocuğunuz için de konforlu bir oturma deneyimi sağlamış olursunuz. 

Rattan sandalyelerin en önemli bir diğer avantajı da farklı renk ve modellerde üretilmeleridir. Bu da kullanıcılara seçim yapma imkanı tanır. Eğer beğeninize uygun bir rattan ürün bulursanız bunu kolayca sipariş vermeniz mümkün. Bu sayede rattan ürününüz daha kullanışlı hale gelecektir. Rattan sandalyenizi dilerseniz farklı renge boyayıp mekandaki görsel çekiciliği de artırabilirsiniz. 

Rattan Sandalye Nerelerde Kullanılır?

Hayatımızın birçok kesitinde rattan sandalyelerle karşılaşabiliriz. Örneğin evlerde salon ve balkon takımlarında rattanın ayrı bir önemi var. Ülkemizde çokça beğenilen rattanın dekoratif amaçlı pek çok uygulaması mevcut. Evlerin yanı sıra konaklama tesisleri ve kurumsal işletmelerde de rattan sandalyelerle sıkça karşılaşmak mümkün. Hem hafif hem de şık görünümleri bu ürünlere yönelik ilgiyi artırmakta.

Rattan sandalyelerin bir diğer kullanım alanı kafe ve restoranlardır. Rattan sandalyenin kullanıcılarına daha otantik bir deneyim sunması bu tür mekanlarda da tercih edilmesini sağlamakta. Turistik yerlerin yanı sıra otel ve tatil köyleri de bu bağlamda avantajlı konumdadır. Hatta bu mekanlarda piyasadaki ürün çeşitliliğinden çok daha fazlasını görebilirsiniz. Veranda ve balkonlar da bu bağlamda önemli bir seçenektir.

Son yıllarda rattan sandalyeler ofislerde, sağlık merkezi ve güzellik salonlarında, otel lobileri, plaj kulüpleri ve benzeri pek çok alanda karşımıza çıkmakta. Ofislerde özellikle rahat bir çalışma ortamı yarattığı için bu ürünlere talep yüksek. İç mekan mobilyaları arasında rattan sandalyelere ilgi özellikle pandemiden sonra arttı. Sağlık merkezi ve güzellik salonları ile otel lobilerinde ise en çok deniz temasıyla birlikte kullanıldıklarını görüyoruz. Ayrıca rattan bench sandalye çeşitlerine ilgi de sürekli artmakta.

Rattan Sandalye Çeşitlerinde mylamp.com.tr Fırsatları!

Konforlu ve zarif bir dinlenme deneyimi sağlayan rattan sandalyeleri henüz denemediyseniz şimdi tam zamanı! Uzun yıllardır dekoratif ev ürünleri alanında hizmet veren MyLamp, düzenlediği indirim kampanyalarıyla sektörün yakından tanıdığı bir marka konumunda. Online satış sitesi mylamp.com.tr üzerinden hizmet veren sitenin sunduğu indirim fırsatlarından yararlanabilir, tarzınıza en uygun ürünlere avantajlı fiyatlarla sahip olabilirsiniz. 

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

EXENONLINE E-ticaret danışmanlığı olarak 360 derece dijital pazarlama çözümlerimiz ve SEO çalışmalarımızla işletmenizin başarı eksenini oluşturuyoruz.