Sol Klarnet Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Klarnetin farklı çeşitleri vardır. Do notasına üflediğimizde piyanoda sol sesini veren klarnete sol klarnet denir. Türk müziğinde en yaygın klarnet çeşidi sol klarnettir.

Ağustos 15, 2023 - 09:54
Şubat 12, 2024 - 13:22
 0  54
Sol Klarnet Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Üflemeli çalgılar denince akla ilk gelenlerden biri hiç şüphesiz klarnettir. Gırnata olarak da isimlendirilen klarnet hem Türk hem de Batı müziğinde önemli bir enstrümandır. Fakat bu iki müzik sistemi arasında çeşitli farklılıklar vardır. Buna bağlı olarak uygun klarnet çeşitleri de farklılık gösterir. Türk müziği için Albert sistem olarak bilinen sol klarnet daha uygundur. Batı müziğinde ise Boehm sistem olarak bilinen si bemol klarnet daha yaygındır. Peki sol klarneti daha yakından tanımak ister misiniz? Konuya ilişkin önemli noktaları yazımızda kısaca derledik. 

Klarnet Çeşitleri

Klarnet denince akla ilk gelenler genellikle sol klarnet ile si bemol klarnet oluyor. Oysa bunların dışında birçok klarnet çeşidi var. Müzik marketlerde farklı tonlarda çok çeşitli klarnetler bulabilirsiniz. Fakat tüm klarnet çeşitleri arasında bu ikisinin daha fazla ilgi çektiğini görüyoruz. 

Klarnet çeşitlerini ele almadan önce nefesli çalgıların nasıl isimlendirildiğine kısaca bakalım. Nefesli sazlar da dediğimiz üflemeli çalgılarda her notanın karşılık geldiği bir ses değeri vardır. Klarnette do notasına üflendiğinde çıkan sesin piyanoda hangi sese karşılık geldiği enstrümanın tonunu belirler. Yani do notasına üflediğimizde piyanoda sol sesini veren klarnete sol klarnet diyoruz.

Bu yöntemle isimlendirilen farklı pek çok klarnet çeşidi mevcuttur. Sol klarnet ve si bemol klarnetten sonra en bilinen örneklerden biri la klarnettir. La klarnetin özelliği, notanın küçük üçlü kalın sesini vermesidir. La klarnette olduğu gibi diğer klarnet çeşitlerinde de enstrümanın verdiği ses aralıkları baz alınır. Si bemol ve sol klarnetin dışında en yaygın diğer klarnet çeşitlerini mi bemol küçük ve mi bemol alto klarnet, re küçük klarnet, fa klarnet şeklinde sıralayabiliriz.

Sol Klarnet ve Özellikleri

Sol klarnet her şeyden önce si bemol klarnete göre daha pes bir ses vermektedir. Üstelik ara sesler için daha uygun özelliktedir. Bu özellikleri sayesinde Türk müziği icrası için en uygun müzik aletlerinden biridir. Dolayısıyla klarnete yeni başlayacak olanlar hangi klarneti seçeceklerine doğru karar vermeli. Aksi durumda ne yazık ki hayal kırıklığı yaşayabilirler. 

Ülkemizde en çok talep gören klarnet çeşidi şüphesiz ki sol klarnettir. Türk müziğinin yanı sıra Balkan müziklerinde de bu enstrümanlar daha fazla ilgi görür. Kendine özgü bir delik ve mandal sistemine sahip olan sol klarnetlerin standart bazı özellikleri vardır. Mesela bek dediğimiz ağızlık kısmını oluşturan parça, kamış ve bilezikle bir bütün halindedir. Baril dediğimiz kısım ise üst gövdeyi ağızlıkla bağlar. 68 ve 70 mm olmak üzere iki farklı çeşittedir. 

Klarnet akordunda baril en önemli parçalardan biridir. Sol klarnetin bir diğer bölümü ise kalaktır. Klarnetin en uç kısmını oluşturan oval yapıdaki bu parçaya pavillion da denir. Bu parça klarnetin alt kısmı ile bağlantılıdır. Sol klarnetin en belirgin özelliklerinden biri de açık ağızlıklı olmasıdır. Bu ağızlıkla birlikte kullanılan kamışlar farklı ölçülere sahiptir. Açık bek kullanımı özellikle koma seslerini daha net verdiği için önemlidir.

Sol Klarnet Ne Kadardır?

Klarnet satın almak isteyenlerin en merak ettiği konulardan biri de sol klarnet fiyatlarıdır. Hangi müzik türünde çalışmak istediğinize karar verip edinmek istediğiniz klarnet türünü seçtikten sonra geriye bütçenize uygun bir klarnet bulmak kalıyor. Ancak bu konuda piyasada geniş bir fiyat aralığından bahsetmek mümkün. Ürünlerin hammadde ve işçilikleri, kalite standartları, markaları sol klarnet fiyatları arasında farklılaşma yaratıyor. Bu konuda en güncel bilgilere internet üzerinden arama motorlarını kullanarak ulaşabilirsiniz.

Ülkemizde sol klarnet denildiğinde akla ilk gelen isimlerden biri şüphesiz ki Ramazan Kor'dur. Yarım asırdan uzun süredir klarnet üretimi gerçekleştiren Kor ailesinin günümüzdeki temsilcisi olan Ramazan Kor'un kendi klarnetleri müzik dünyasında büyük ilgi görüyor. Aynı zamanda da Rekor Müzik'in kurucusu olan Ramazan Kor'un uygun fiyatlı klarnetlerine rekormuzik.com'dan ulaşabilirsiniz. 

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

EXENONLINE E-ticaret danışmanlığı olarak 360 derece dijital pazarlama çözümlerimiz ve SEO çalışmalarımızla işletmenizin başarı eksenini oluşturuyoruz.