Taş Duvar Kaplama Nedir? Nasıl Kullanılır?

Taş duvar kaplamaları hem iç hem dış cephe kaplamalarınızda kullanabileceğiniz bir dekorasyon ve yapı malzemesidir. Bu yazımızda taş duvar kaplama panellerinden, genel özelliklerinden ve kullanım şeklinden kısaca bahsedeceğiz. 

Eylül 18, 2023 - 09:23
Eylül 18, 2023 - 09:23
 0  18
Taş Duvar Kaplama Nedir? Nasıl Kullanılır?
Web Haberleri

Taş duvar kaplamaları hem iç hem dış cephe kaplamalarınızda kullanabileceğiniz bir dekorasyon ve yapı malzemesidir. Her ne kadar taş duvar paneli dediğimizde akla gerçek taş gelse de bu ürünler daha farklı bir yapıya sahiptir. Bu yazımızda taş duvar kaplama panellerinden, genel özelliklerinden ve kullanım şeklinden kısaca bahsedeceğiz. 

Taş Duvar Kaplaması Kısaca Nedir?

Taş duvar kaplamaları kısaca iç veya dış dekorasyonda kullanılan bir yapı malzemesidir. Bu malzemelerde doğal taşlar olabileceği gibi taş benzeri malzemeler de mevcuttur. Taş duvar kaplaması, bir yapının duvarlarını daha estetik ve dayanıklı hale getirir. Mekana kendine özgü ve farklı bir görünüm kazandırır. Aynı zamanda da ısı ve ses izolasyonu sağlar. 

Taş duvar kaplamaları farklı taş türleri, renkler ve desenlere sahiptir. Bu sayede farklı tasarım tercihlerine ve kullanım alanlarına uyum sağlar. Her zevke uygun tasarıma sahip taş duvar kaplama modelleri mevcuttur. Doğal ve dekoratif taş görünümünün yanı sıra kaya görünümlü taş duvar kaplamaları da mevcuttur. 

Taş duvar kaplamaları birçok ortamda zengin bir uygulama alanına sahiptir. İç mekanlarda örneğin şömine üstleri veya televizyon ünitelerinin arka kısmı bu ürünlerin en yaygın kullanım alanlarıdır. Dış mekanlarda ise en çok binaların cephesini veya bahçe duvarlarını kaplamak için kullanılır. Suya ve hava koşullarına dayanıklı oldukları için uzun ömürlü bir kaplama çözümü sunarlar. 

Taş Duvar Kaplama Panellerinin Özellikleri

  • Taş kaplama panelleri esnemeye, genleşmeye karşı dirençlidir. Böylelikle kolay kolay kırılmaz ve deforme olmazlar.
  • Güneş ışığı ve diğer çevresel etkilere karşı dayanıklıdır. Rüzgar ve diğer koşullardan kolay kolay etkilenmezler.
  • Doğal taşların ağırlığı fazla olduğu için duvara çok yük bindirirler. Taş kaplama panelleri ise hem doğal görünüme sahiptir hem de çok daha hafiftir.
  • Taş duvar kaplamaları renk değişimlerine ve neme karşı dirençlidir. Bu özellikleri sayesinde uzun süre yenileme gerektirmez. Yenileme gerektiğinde kolayca sökülüp başka bir duvara monte edilirler.
  • Doğal görünümlü taş duvar kaplama panelleri farklı renk ve desen çeşitlerine sahiptir. Ayrıca taş duvar panelleriyle özel projeler için farklı tasarımlar yapmak da mümkündür.
  • Gerçek taşlara oranla taş duvar kaplamalarının maliyeti daha uygundur. Bu da geniş alanların dekorasyonunda bu ürünleri daha avantajlı hale getirir.
  • Yangına karşı dayanıklı taş duvar kaplamaları yangınların yayılmasını engelleyici özellik gösterir.
  • Geri dönüştürülmüş malzemelerden üretilen paneller çevre dostu seçenekler sunar.

Taş Duvar Kaplaması Nasıl Kullanılır?

Doğal görünümlü taş duvar kaplamalarının uygulaması oldukça kolaydır. Kullanım için ilk olarak mekanı göz önünde bulundurmalı ve en uygun ürünü seçmelisiniz. Taş duvar kaplamalarının boyutu, rengi, modeli alana ve tasarımın genel çizgisine uygun olmalıdır. Doğru ürünü satın aldıktan sonra uygulama öncesinde yüzeyi temizlemeli ve pürüzleri gidermelisiniz. Montaj için gerekli araçları hazırladıktan sonra uygulamaya geçebilirsiniz. 

Kullanım sırasında dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ölçüdür. Bu bağlamda duvarın genişliğini ve yüksekliğini doğru ölçmelisiniz. Ayrıca kuvvetli ve hızlı kuruyan bir yapıştırıcı seçmelisiniz. Böylece panel, duvara daha az efor sarf ederek uygulanır. Bu konuda üretici firmanın tavsiyesine mutlaka dikkat etmelisiniz. Doğru yapıştırıcıyı seçerseniz kuruması için fazla beklemeniz gerekmez. Üstelik herhangi bir bozulma veya kayma oluşmaz. 

Montaj işleminin ardından panellerin yüzeyini düzeltmeli ve dolgu kısımlarını doldurmalısınız. Gerekiyorsa son dokunuşları yapmalı, ardından kurumaya bırakmalısınız. Kuruma süresi birkaç saat ile birkaç gün arasında değişebilir. Bu sürenin dolmasını mutlaka beklemeli, süre dolmadan yüzeye herhangi bir müdahalede bulunmamalısınız. 

Taş Duvar Kaplama Panelleri Nereden Alınır?

Perakende ve online satış kanallarında duvar kaplama panellerini satın alabileceğiniz birçok firma mevcut. Genel olarak baktığımızda taş duvar kaplama fiyatları online kanallarda perakendeye oranla daha ekonomiktir. Duvar panelleri alanında uzun yıllardır hizmet veren europanelcovering.com sitesinde bütçenize en uygun duvar panellerini bulabilirsiniz. İç veya dış dekorasyon için en uygun kaplama panelleri için Europanel Covering ayrıcalıklarından yararlanabilirsiniz. 

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

EXENONLINE EXENONLINE, e-ticaret ve e-ihracat deneyiminin oluşturduğu butik bir e-ticaret ajansıdır.
SEO Doping