Tuğla Panel Çeşitleriyle Ev Dekorasyonunda Rustik Dokunuş

Dekorasyon trendleri arasında rustik tarz son yıllarda büyük ilgi görüyor. Rustik tarzda dekore edilmiş yaşam alanlarına özellikle evlerde daha çok rastlıyoruz.

Eylül 22, 2023 - 09:25
Şubat 12, 2024 - 13:35
 0  48
Tuğla Panel Çeşitleriyle Ev Dekorasyonunda Rustik Dokunuş

Dekorasyon trendleri arasında rustik stil son yıllarda yoğun bir ilgi görmekte. Modern yaşam tarzının geleneksel mimariye ilgisi arttıkça rustik stil daha fazla ilgi görüyor. Özellikle evlerde rustik stilde dekore edilmiş yaşam alanlarına daha sık rastlıyoruz. Doğal ve samimi bir atmosfer yaratmayı amaçlayan bu stilin modern ev dekorasyonunda en önemli bileşenlerinden biri tuğla paneller. Bu yazımızda tuğla panel çeşitleriyle rustik stile uygun ev dekorasyonunun püf noktalarını kısaca paylaşacağız. 

Tuğla Duvar Paneli Nedir?

Öncelikle tuğla duvar panellerinden biraz bahsedelim. Kısaca ifade etmek gerekirse tuğla duvar paneli, iç ve dış mekan projelerinde sıklıkla tercih edilen dekoratif bir duvar kaplama malzemesidir. Duvarlarda tuğla görünümü sağlayan bu paneller gerçek tuğla duvarları aratmayan bir benzerliğe sahiptir. Ancak kullanım şekilleri çok daha kolaydır. İnce ve hafif malzemeden yapıldıkları için duvar üzerinde yük oluşturmazlar. Gerçek tuğla dokuları taklit ederek duvarları dekore ederler. 

Tuğla panel çeşitlerinin bileşiminde farklı kompozit malzemeler, ahşap, sunta ve PVC gibi materyaller vardır. Bu malzemeler sayesinde daha hızlı bir montaj imkanı sunarlar. Üstelik desen ve renk bakımından çeşitlilikleri fazladır. Bu da kullanıcının kendi tarzına en uygun ürünleri seçmesine imkan sağlar. Dahası, tuğla duvarlara oranla daha düşük bir maliyet yaratırlar. İster evlerde olsun isterse otel, restoran, kafe gibi alanlarda farklı dekorasyon stillerine uyumlu bir tuğla panel ile dilediğiniz tasarımı mekanınıza yansıtabilirsiniz. 

Ev Dekorasyonunda Rustik Stil Nedir?

Rustik stil dediğimizde doğal ve geleneksel öğeleri bir araya getiren özel bir dekorasyon stilini ifade etmiş oluruz. Bu yönüyle bu stil, sıcak ve samimi bir iç dekorasyon stilidir. Kaynağını kırsal bölgelerdeki yaşam şeklinden alan rustik stil, aslında geleneksel mimarinin en eski formlarından biridir. Günümüzde birçok çiftlik evi ve dağ kulübesinde bu stil özelliği olmazsa olmazlardan biridir. Sıcak renklerin öne çıktığı, doğal öğelerin kullanıldığı rustik stilde ahşap mobilyalar ve yumuşak dokular ön plandadır. 

İyi bir rustik stilin en önemli özelliklerinden biri doğal ve geleneksel malzemelere vurgu yapmasıdır. Örneğin ahşap masa ve dolaplar, kereste veya lamine parkeler, tuğla kaplamalar bu stilde başat bir konumdadır. Sıcak renklerin oluşturduğu renk paletinde turuncu, kiremit rengi, kahverengi, kırmızı, sarı gibi renkler geniş bir yer tutar. El yapımı veya antika parçalarla rustik stil özellikleri daha da etkileyici hale gelir. Aydınlatmada ise doğal ışıklar tercih edilir. Böylelikle mekanın doğal ve samimi atmosferi pekişir. Günümüzde bu stil tuğla panel çeşitleri sayesinde modern bir nitelik kazandı.

Tuğla Duvar Panelleriyle Rustik Güzellik

Gerçek tuğlaya oranla tuğla duvar panellerinin daha kolay bir kullanım deneyimi sağladığını yukarıda belirtmiştik. Ev dekorasyonunuzda tercihiniz rustik stilden yanaysa tuğla duvar panelleri ile istediğiniz tasarımı evinizde uygulamanız mümkün. Bu paneller estetiğin yanı sıra bakım ve temizlik, ısı ve ses yalıtımı gibi konularda da faydalı sonuçlar doğurur. Ayrıca bina güvenliği ve yangına karşı korumada da fayda sağlar.

Yerli üretim tuğla duvar panelleri konusunda ülkemiz oldukça şanslı konumda. Tuğlanın en güzel dokularını duvarlara taşıyan bu panelleri üreten birçok firma mevcut. Ancak tabii ki kullanılan hammaddelerin türü ve özelliklerine göre ürünler arasında kalite farkı oluşmakta. Fiber esaslı tuğla panel çeşitleri daha kaliteli olsa da üretici firmayı da iyi seçmek gerekir. 

Duvar panelleri sektöründe uzun yıllardır hizmet veren Europanel Covering, tuğla duvar panelleri konusunda geniş bir ürün çeşitliliğine sahip. Bu ürünler arasında Loft Brick serisi kaplama panelleri rustik dekorasyon stili için iyi bir seçim olabilir. Gerçek tuğlanın estetik dokularına sahip bu paneller modern hayat tarzında geleneksel mimarinin yansımalarını sunuyor. 

Loft Brick serisi tuğla panellerin farklı birçok renk seçeneği mevcut. Bunlar arasında kızıl ve toprak tonları daha fazla ilgi görmekte. Evlerde salon, yatak odası, mutfak veya balkonlarda rustik dekorasyon uygulamaları için bu ürünleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca gri renk tonları da farklı beğenilere hitap ediyor. İster koyu isterseniz açık tonlarda tuğla panel çeşitlerini dilediğiniz stilde kullanmanız mümkün. 

Europanel Covering’de farklı dekorasyon stillerine uygun daha yüzlerce çeşit duvar kaplama paneli mevcut. Tarzınıza en uygun ürünleri seçmek için firmanın online satış kanalı europanelcovering.com adresini ziyaret edebilirsiniz. 

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

EXENONLINE E-ticaret danışmanlığı olarak 360 derece dijital pazarlama çözümlerimiz ve SEO çalışmalarımızla işletmenizin başarı eksenini oluşturuyoruz.