Yağmurluk Seçiminin İpuçları

Yağmurluklar yağmurlu havalarda kullanılan ve siluete stil katan önemli kıyafetlerdir. Geçiş mevsimlerinde sıklıkla tercih edilen bu ürünleri satın alırken dikkatli olmanız gerekmektedir.

Aralık 13, 2023 - 09:54
Şubat 12, 2024 - 09:43
 0  21
Yağmurluk Seçiminin İpuçları

Yağmurluklar yağışlı havalarda kullanılan ve silüete stil katan önemli kıyafetlerdir. Geçiş mevsimlerinde sıklıkla tercih edilen bu ürünler, şık ve işlevsel olmalarıyla moda tutkunlarının da favorisi haline geldi. Ancak doğru ürünü seçmek için nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmenizde yarar var. Bu yazımızda yağmurluk seçiminin püf noktalarına kısaca değindik.

Doğru Kumaşı Seçmek

Yağmurluklar birçok farklı aktivite için kullanabileceğiniz ürünlerdir. Mesela spor yaparken, seyahat için, günlük olarak veya iş için yağmurluk kullanabilirsiniz. Bu noktada yaptığınız aktiviteye uygun bir kumaş seçmeye dikkat etmelisiniz. Sıklıkla tercih edilen kumaş çeşitlerinden kısaca bahsedelim.

Gore-tex, su geçirmezliği ve nefes alabilirliğiyle öne çıkan bir kumaştır. Küçük deliklerden oluşan bir yapıya sahiptir. Ayrıca terlemeyi azaltarak daha konforlu bir kullanım sunan dayanıklı bir seçenektir. Poliüretan kaplı naylon ise naylon kumaş üzerine uygulanan bir kaplama ile su geçirmezlik sağlar. Bu kumaş, özellikle kış aylarında soğuğa karşı koruyucu bir özellik sunarken hafifliğiyle de dikkat çekiyor.

PVC kaplı polyester, su geçirmezlik ve nefes alabilirlik özellikleriyle öne çıkan bir kumaştır. Polyester kumaş üzerine PVC kaplama, suyun yüzeyden akıp gitmesini sağlar. Bu kumaş çeşidi oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. Paraşüt kumaş ise su ve rüzgar geçirmez özellikleriyle bilinen bir kumaş türüdür. Açık hava etkinlikleri için ideal olan bu kumaş, dayanıklılığı ve leke tutmamasıyla öne çıkıyor.

Bu bakımdan örneğin gore-tex, yağmurluk seçiminde nefes alan ve su direnci yüksek bir ürün arayanlar için ideal bir kumaş çeşididir. PVC kaplı polyester ise daha dayanıklı ve suya karşı daha koruyucu bir seçenektir. Ürünü hangi aktivitede kullanacağınıza bağlı olarak uygun kumaş çeşidine karar verirseniz ürünü daha keyifli şekilde kullanabilirsiniz. 

Kapüşonlu Model Avantajı

Yağmurluk seçiminde dikkat etmeniz gerekenlerden biri de kapüşon detayıdır. Kapüşonun işlevi, baş bölgesini yağmur, rüzgar veya kar gibi dış etkenlerden korumaktır. Dolayısıyla yağışlı ve rüzgarlı günlerde kapüşonlu bir model kullanmak uygun olacaktır. 

Bazı modellerde fermuarlı bölmeler bulunur. Bu özellik, kapüşonun istenildiğinde takılıp çıkarılmasını sağlar. Böylece farklı hava koşulları için tek bir model kullanma imkanınız olur. İpli kapüşonlar ise sıkıca kapatılabilir. Bu da ek koruma sağlar.

Spor yaparken kapüşonlu modeller, başı ve boyun bölgesini koruyarak daha rahat bir antrenman yapma imkanı sunar. Düz modeller ise günlük kulanım veya smart casual dediğimiz tarzda kombinlerle daha uyumludur. Farklı ihtiyaçlara ve kullanım amaçlarına göre kapüşonlu yağmurluk modelleri arasından dilediğiniz ürünü seçebilirsiniz. 

Hafiflik ve Taşıma Kolaylığı

Yağmurluk seçerken göz önünde bulundurmanız gereken özelliklerden biri de hafiflik ve kolay taşınabilirliktir. Yağmurlu havalarda giyeceğiniz bir ürünün ıslandıkça ağırlaşmaması gerekir. Çünkü bu durumda taşıma güçlüğü oluşur. Ve bu durum hareketlerinizi kısıtlar. Spor yaparken veya iş anındaki bu kısıtlılık aktivitenin verimini düşürür.

Taşıma konusunda kolaylık sağlayan bir diğer nokta da ürünün kolay katlanan ve çantaya sığabilir bir yapıda olmasıdır. Yağmur esnasında sizi koruyan giysiyi yağmur dindikten sonra çıkarmak isteyebilirsiniz. Bununla birlikte çıkardıktan sonra elinizde taşımak yorucu olabilir. İşte böyle bir durumda katlayıp çantanıza koyabileceğiniz bir ürün kullanmak kolaylık sağlar.

Yağmurluğun Kesim ve Modeli

Yağmurluk seçiminde dikkate almanız gereken konulardan biri de kesim şekli ve modelidir. Piyasada farklı kesim özelliklerine sahip birçok çeşitte yağmurluk mevcut. Bu bağlamda renk çeşitleri de fazladır. Örneğin kırmızı, haki, siyah ve sarı gibi piyasada farklı renklerde birçok ürün çeşidi görmek mümkün. Tek renkli modellerin yanı sıra dilerseniz renk geçişli modelleri de tercih edebilirsiniz. En çok ilgi gören yağmurluklar arasında yazılı, baskılı, logolu, ipli veya half zip ceket yağmurluklar şeklinde farklı modeller mevcut. 

Yağmurlukların erkek modelleri ile kadın modelleri arasında kesim ve renk çeşitliliği bakımından birçok fark mevcut. Genel olarak ifade edecek olursak kadınlar için uygun özelliklere sahip yağmurlukların kesimi dardır. Erkek modellerinde ise kalıplar daha geniştir. Bu yüzden ürünü alırken cinsiyet özelinde tasarlanmış modellere dikkat etmek gerekir. Diğer taraftan unisex modeller de yerine göre uygun bir seçimdir. 

Yağmurluklar arasında seçim yaparken kullanım amacınıza da dikkat etmenizde yarar var. Örneğin motosiklet sürücüleri için özel üretilen modeller, zorlu hava koşullarında sürücüyü korumak amacıyla özel olarak tasarlanmıştır. Ayrıca panço tarzı modeller de farklı ihtiyaçlara hitap eder. Bu yüzden alışveriş sırasında kullanım amacınıza da mutlaka dikkat etmelisiniz. 

Bakım ve Temizliği Kolay Ürünler

Yağmurlukların uzun süre kullanılabilmesi için bakım ve temizlik işlerinin düzenli şekilde gerçekleşmesi gerekir. Bu noktada en çok merak edilen konulardan biri yağmurlukların yıkanıp yıkanamayacağıdır. Bu konuda en doğru bilgiyi ancak ürünün üzerindeki yıkama talimatlarında bulabilirsiniz. 

Yağmurluk Çeşitlerinde Fırsatlar

Yağmurluk çeşitlerinde tercihiniz ne yönde olursa olsun tarzınıza ve bütçenize en uygun ürünleri Aksesuarix’te bulabilirsiniz. Sokak modasını yakından takip eden ve ürün çeşitliliğini buna göre oluşturan Aksesuarix’te hem çeşitlilik hem de fiyat avantajı sizleri bekliyor. Street style yağmurluklar ve daha pek çok ürün çeşidini burada uygun fiyata bulabilirsiniz. Online alışveriş sitesi aksesuarix.com adresini ziyaret ederek daha pek çok fırsattan hemen yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

EXENONLINE E-ticaret danışmanlığı olarak 360 derece dijital pazarlama çözümlerimiz ve SEO çalışmalarımızla işletmenizin başarı eksenini oluşturuyoruz.