Enerji Krizi Yeni Başlıyor Olabilir

Aralık 19, 2022 - 12:08
Aralık 19, 2022 - 12:14
 0  6
Enerji Krizi Yeni Başlıyor Olabilir

Uzmanlar uyarıyor: Enerji krizi yeni başlıyor olabilir. Rusya'nın doğal gaz arzını kesmesinin ardından Avrupa'da yaşanan enerji sorunu, depoların dolmasıyla olumlu yönde ilerliyor. Ancak uzmanlar, önümüzdeki yıl başta Çin olmak üzere Asya'dan gelen talebin artacağını ve yaşanacak rekabetin uzun yıllar sürecek bir enerji krizine yol açabileceğini öngörüyor.

Ukrayna savaşının yol açtığı enerji açığında Avrupa yaklaşık 1 trilyon dolarlık enerji maliyetiyle sarsılırken, son on yılların en büyüğü olma potansiyeline sahip krizin daha yeni başlıyor olabileceği değerlendiriliyor. Avrupa, bu kıştan sonra Rusya'dan çok az veya hiç gaz tedarik etmeden gaz rezervlerini yenilemek zorunda kalacak ve bunun tanker taşımacılığındaki rekabeti yoğunlaştırması bekleniyor.

Bloomberg HT'de yer alan habere göre, bölge ülkeleri sıvılaştırılmış doğal gaz ithalatı için daha fazla tesisi devreye alsa da ABD, Katar gibi ülkelerin ek üretim kapasitelerinden sağlanacağı hesaplanan doğalgaz, bu tarihe kadar hazır olmayacak. 2026 ve dolayısıyla pazarın bu tarihe kadar sıkı kalması bekleniyor. Bu da yüksek enerji maliyetlerinden kaçış olmayacağına işaret ediyor.

OHAL yıllarca sürebilir

Brüksel'deki bir düşünce kuruluşu olan Bruegel, 700 milyar doları aşan devlet yardımının işletmelerin ve tüketicilerin zararın çoğundan kaçınmasına yardımcı olduğunu, ancak olağanüstü halin yıllarca sürebileceğini söyledi. Ülkelerin faiz artırımına gitmesi ve yavaşlayan ekonomilerin resesyona girmesi muhtemel gözükse de milyonlarca hane ve işletmeye yapılan yardımların uzun süre sürdürülmesi mümkün görünmüyor.

S-RM Danışmanlık Direktörü Martin Devenish şunları söyledi: “Kurtarma paketleri, hibeler gibi tüm faktörleri topladığınızda, gülünç derecede büyük bir para. Gelecek yıl hükümetlerin bu krizi yönetmesi çok daha zor olacak" dedi.

AB ülkelerinin yarısı borç limitlerini aştı

Avrupa'daki hükümetlerin mali kapasiteleri şimdiden zorlanmaya başladı. Avrupa Birliği'ne üye devletlerin yarısının borcu, birliğin limit olarak belirlediği Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın yüzde 60'ını aştı.

Bloomberg'in piyasa verilerini derleyerek ortaya çıkardığı 1 trilyon dolarlık miktar, tüketiciler ve işletmeler için enerji maliyetlerinin düzeyine dikkat çekerken, bu rakamın bir kısmı sağlanan yardım programları ile dengelendi. Bruegel, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) bu ay yayınladığı bir raporda talep ve fiyat artışı ile tahminlerine benzer öngörülerde bulunduklarını belirtiyor.

Geçen yaz rekor fiyatlara rağmen, tankları doldurma yarışı arz üzerindeki baskıyı şimdilik hafifletmiş görünüyor, ancak dondurucu hava Avrupa'nın enerji sistemini bu kış ilk gerçek testinden geçirecek. Alman enerji şebekesi otoritesi geçen hafta, yeterli gaz tasarrufu yapılmadığı ve tüketim seviyeleri de dahil olmak üzere beş temel göstergeden ikisinin kritik seviyelere ulaştığı konusunda uyarıda bulundu.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Bilge Adam İnsanlar gelişimleri için yeniliğe ve yeni bilgilere ihtiyaç duyarlar. Yeni bilgiler insanların düşüncelerini, davranışlarını ve toplumlarını değiştirerek gelişimine katkı sağlar. Ayrıca yenilikler, insanların hayatını kolaylaştıran ve işlerini daha verimli hale getiren yeni teknolojik gelişmeler yaratmaktadır. Yeni bilgiler ve yenilikler insanların yaşamlarında önemli bir rol oynamakta ve insanların sürekli öğrenmelerine ve gelişmelerine katkıda bulunmaktadır.