Hangi Ülkelerde Direksiyon Sağda?

Direksiyonun sağda olduğu ülkeler denilince ilk akla İngiltere, İrlanda, Hindistan, Avustralya, Japonya, Güney Afrika, Malta, Pakistan, Jamaika, Malezya, Nepal ve Singapur geliyor.

Mar 12, 2023 - 14:20
Mar 12, 2023 - 16:04
 0  7
Hangi Ülkelerde Direksiyon Sağda?

Dünyanın birçok ülkesinde trafik sağdan aktığı için araçların direksiyonu soldadır. Ancak bazı ülkelerde trafik soldan akar ve direksiyon simidi aracın sağındadır. Bugün dünyadaki insanların 2/3'ü trafikte, sadece 1/3'ü soldan akan trafikte araç kullanıyor. Dünyadaki tüm yolların %72'sinde trafik sağdan, %28'inde ise soldan akmaktadır. Ancak trafik akışının yönünün sağ veya sol olarak belirlenmesi aslında ortak bir amaca yani araç trafiğinin düzenlenmesine hizmet etmektedir.

Bazı ülkelerde direksiyon neden sağda diye merak ediyorsanız kısaca bilgi verelim. Direksiyon simidinin sağda olduğu ülkeler genellikle Birleşik Krallık ülkeleri veya eski İngiliz kolonileridir. Bunun nedeni, tarihsel olarak İngiltere'de arabalarda seyahat ederken, çoğu binicinin sağ ellerini kullanarak kırbaç sallamak zorunda kaldıkları için atların sol tarafında oturmalarıdır. Bu nedenle otomobilin ortaya çıkmasıyla birlikte İngiltere ve kolonileri arabaların direksiyonunun sağda olmasını tercih ettiler.

Bazı ülkelerde, yerel trafik koşullarına uygunluk veya başka nedenlerle direksiyon simidinin sağda olması tercih edilir. Örneğin, Japonya'da trafik soldan akar, ancak bazı özel arabalarda direksiyon simidi sağdadır. Bu, dar sokakların ve sağa park etmenin yaygın olduğu şehirlerde sürüşü kolaylaştırmak için yapılır.

Direksiyonun sağda olduğu ülkelerde araçların sürüş yönü solda olduğu için bu ülkelerde özellikle ilk kez kullananlar için dikkatli olunmalıdır.

Araba Direksiyonu Hangi Ülkelerde Sağdadır?

Araçların sağdan gittiği ülkeler, sürücülerin araçlarının trafik akışını soldan yöneten ülkelerdir. Bu ülkelerde araçlar sol şeridi kullanır ve trafik sağdan akar. Bazı örnekler:

  • Avustralya
  • Yeni Zelanda
  • Hindistan
  • Endonezya
  • Japonya (bazı araçlar)
  • Güney Afrika
  • İngiltere
  • İrlanda
  • Singapur
  • Tayland

Not: Japonya'da trafik soldan yönlendirilir, ancak bazı özel araçlarda (genellikle sağdan direksiyonlu araçlar) direksiyon simidi sağdadır.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Bilge Adam Yeni bilgiler ve yenilikler insanların yaşamlarında önemli rol oynamakta, sürekli öğrenmelerine ve gelişmelerine katkı sağlamaktadır. İnsanların gelişimi için yenilik ve yeni bilgiye ihtiyaç duyarlar. Yeni bilgi gruplarını içeren, kümelenmelerini ve toplumlarını değiştiren hücrelere katkıda bulunur.